آشنایی با تکنیک های تکواندو و هاپکیدو

توضیحات برنامه

این برنامه با استفاده از فیلم های آموزشی به معرفی و آموزش برخی از فنون و تکنیک های دو رشته رزمی هاپکیدو و تکواندو می پردازد.

از سایر محصولات آموزشی ورزش های رزمی دیدن فرمایید.

مطالب بیشتر

هاپکیدو نوعی هنر رزمی کره‌ای و از انواع دفاع شخصی است.این رشته یکی از تلفیقی‌ترین سبک‌های رزمی به شمار می آید که در سراسر جهان و ایران طرفداران و علاقه مندان زیادی را به خود جلب نموده‌ است.
بنیان گذار هاپکیدو رزمی‌کار کره‌ای چوئی یونگ سول است. وی یکی از هنرهای رزمی ژاپنی به نام دایتو ریو آیکی جوجوتسو را در ژاپن آموخته بود. او پس از جنگ جهانی دوم به کره جنوبی بازگشته و آموزش هنر رزمی خود را با تلفیق تکنیک‌های رشته‌های ژاپنی جودو (که خود از سبک‌های منشعب شده از جوجیتسو محسوب می‌شود)، کره‌ای تکواندو و تانگ سو دو آغاز کرد.
در هاپکیدو از اطلاعات نقاط حساس عصبی، تکنیک‌های قفل مفصل، انواع فنون گلاویزی و پرتابی، ضربات مشت و لگد و سلاح‌های سنتی از جمله خنجر، شمشیر، طناب، نانچاکو، عصا، بادبزن و انواع چوب برای غلبه بر حریف استفاده می‌شود. نام این رشته مشابه آیکیدو است در حالی که شباهت کمی دارند.
بازیگران معروفی مانند جکی چان، آنجلا مائو، کارتر وانگ و دیگران از شاگردان جین پال کیم در هاپکیدو بوده‌اند.
کلمهٔ هاپکیدو به معنی هماهنگی (هاپ) نیروی درونی (کی) و روش (دو) است. بر این اساس با استفاده از این فنون می‌توان از نیروی حریف علیه خودش استفاده کرد. این رشته علاوه بر دفاع شخصی بر انضباط روحی و جسمی برای خودسازی تأکید دارد.
هاپکیدو بر سه اصل استوار است: اصل آب، اصل دایره و اصل هماهنگی. در اصل آب، شما حرکات خود را به روانی آب انجام می‌دهید و انرژی را فقط در جهت درست و بهینه استفاده می‌کنید مانند خروش و حرکت آب در رودخانه، اصل دایره به معنی تغییر جهت انرژی به صورت دایره وار است، به طوری که فعالیت شما در طول دفاع یا حمله در یک توپ انرژی نگه داشته می‌شود و اصل هماهنگی به معنی تناسب فکر و بدن است.
هاپکیدو در ایران در سبک های گوناگونی دنبال میشود که از معتبر ترین و فراگیر ترین سبک آن میتوان به HAPKIDO ITH اشاره کرد. این سبک توسط استاد ارشد اسماعیل عبدی در ایران پایه گذاری شده و در فدراسیون جهانی هاپکیدو در سال 1387 به ثبت رسیده است و سبک hapkido ghf که در حال حاضر به ریاست استاد محمد ضیایی پور بوده است.
. اصطلاحات هاپکیدو
کونگ بانگ جاسه - استقرار
• یون جاسه - ایستاده با حواس جمع (خبردار) • کیما جاسه - حالت سوار بر اسب رو به جلو (استقرار پنجاه در پنجاه)
• جون گول جاسه - حالت میز رو به جلو (یک پا جلو و دیگری عقب)
• هوگول جاسه - (استقرار روی پای عقب)
• بیانگ اون جاسه - استقرار مبارزه
• جون شین سوبی جاسه - استقرار روی یک پا* پانگول جاسه - پا به عرض شانه باز (استقرار دفاعی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *