آموزش شمشیر سامورائی

توضیحات برنامه

فیلم های آموزشی این برنامه ، فنون و تکنیک های کار با شمشیر سامورایی را آموزش می دهد.

از سایر محصولات آموزشی ورزش های رزمی دیدن فرمایید.

مطالب بیشتر

کاتانا (یا کِتانا) (در ژاپنی: 刀، انگلیسی: Katana) نام یک نوع شمشیر ژاپنی است که از قرن ۱۳ میلادی مورد استفاده سامورایی‌ها بوده‌است.
از ویژگی‌های بارز کتانا شکل زیبای آن و استحکام خارق‌العاده‌اش است. در طول تاریخ، شکل آن تغییرات مختصری یافته، ولی اصول پایهٔ آن همچنان بدون تغییر مانده‌است. از جمله ویژگی‌های کتانا می‌توان به شکل منحنی تیغهٔ آن اشاره کرد. همچنین یک طرف شمشیر (لبهٔ داخلی آن) بسیار تیز است و اصولاً قسمت عقب سطح شمشیر از قسمت تیز و بُرندهٔ آن کلفت‌تر است.
کتانا اصولاً برای بریدن اجزای بدن طراحی شده تا زخمی‌کردن دشمن؛ به همین دلیل هر تیغهٔ آن به شکل خاصی طراحی شده‌است تا قدرت برندگی آن هر چه بیشتر اثرگذار باشد.
تمام شمشیرهای ژاپنی بر این پایه تولید می‌شوند. چیزی که شمشیرهای ژاپنی را از یکدیگر متمایز می‌کند طول تیغهٔ آن‌هاست. شمشیرهای ژاپنی با واحد شَکو (به ژاپنی: Shaku) اندازه‌گیری می‌شوند (۱ شکو تقریباً برابر با ۳۰٫۳ سانتیمتر یا ۱۱٫۹۳ اینچ، یعنی اندکی کمتر از یک فوت (پا) است).
همچنین، برای دقت بیشتر هر «سان»، «بو» و «رین» (به‌ترتیب برابر با یک‌دهم، یک‌صدم و یک‌هزارم شَکو) مورد استفاده قرار می‌گیرد
با دست زدن به شمشیر به راحتی نمی توانید در آن مهارت پیدا کنید. سال ها طول می کشد تا شما بتوانید از آن به درستی استفاده کنید، حتی پس از آن شما برخی از اشتباهات را نیز خواهید داشت. برای بهبود و موفقیت در کارتان سعی کنید علاوه بر داشتن اهداف بلند مدت، اهداف کوتاه مدت هم تعیین کنید. لطفا توجه داشته باشید که تنها علم فیزیک و هندسه از آن آسانتر است.
نکات مهم
• تکرار، همه چیز است. تا زمانیکه تکنیکی را یاد نگرفته اید آن را ول نکنید.
• به بررسی قوانین در منطقه خود پرداخته و مطمئن شوید که کاتانا قانونی است. در ملاء عام از آن برای بر هم زدن آرامش دیگران استفاده نکنید.
• مواظب باشید که به خودتان آسیب نزنید.
• از شمشیر خود برای بریدن و تکه تکه کردن هر چیزی استفاده نکنید.
• لبه شمشیرتان را تیز نکنید (لبه شمشیر های آموزشی 1.3 سانتی متر ضخامت دارد) شمشیرتان نباید مانند شمشیر فیلم ها تیز و برنده باشد. وقتی دو شمشیر واقعی به هم اثابت کنند هر دوی آنها خراب می شوند.
• اگر شما به دنبال راهی برای آموزش حرفه ای هستید، می توانید دوره های حرفه ای کندو را بگذرانید و یاد بگیرید که چگونه مبارزه کنید.
• قبل از انجام شمشیر بازی سعی کنید که لباس محافظ بپوشید.
• نمی توانید یک سلاح تیز با خود داشته باشید مگر اینکه مجوز آن را داشته باشید (به عنوان مثال، شما یک افسر نیروی دریایی هستید و یا اینکه یک بادیگارد داری مجوز هستید).
• هرگز کسی را با آن تهدید نکنید.
• مطالعه و یادگیری یک هنر رزمی بدون نظارت یک مربی مناسب و با تجربه در اغلب موارد منجر به ایجاد عادت های بد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *