آموزش فنون دفاع شخصی

توضیحات برنامه

در کلوپ دفاع شخصی باس روتن، با تکنیکهای مختلف دفاع شخصی در حالتهای مختلف آشنا می شوید. در این مجموعه ، باس روتن، استاد آیکیدو و دفاع شخصی شما را با فنون این رشته ورزشی آشنا می سازد.
موارد آموزش داده شده عبارتند از:
- انواع سلاح در دفاع شخصی
- انواع مبارزه در دفاع شخصی
- وضعیت صحیح بدن
- حریف مسلح به چاقو
- حمله حریف از روبرو در حالت ایستاده
- دفاع در برابر گرفتن گلو از پشت
- دفاع در برابر بغل گرفتن از پشت
- دفاع در برابر اسلحه گرم
- دفاع در برابر بغل گرفتن از روبرو
- حمله دو حریف
- حمله حریف از پشت
- حمله حریف از روبرو
- دفاع در برابر گرفتن گلو از روبرو
- دفاع پایین افتاده
- حمله حریف از روبرو به پاها
- بازگشت به حالت دفاعی

از سایر محصولات آموزشی ورزش های رزمی دیدن فرمایید.

مطالب بیشتر

دفاع شخصی یا دفاع از خود به پادکارهایی گفته می‌شود که شخص برای حراست از سلامتی یا اموال خود یا دیگری به‌کار می‌بندد. در بسیاری از نظام‌های حقوقی، دفاع مشروع به‌عنوان حقی برای استفاده از زور در صورت به رسمیت پذیرفته شده‌است.
دفاع فیزیکی به‌معنی استفاده از نیروی فیزیکی برای مقابله با یک تهدید خشونت‌آمیز فوری است. این نیروی فیزیکی ممکن است با استفاده از سلاح یا بدون سلاح اِعمال شود. در هر دو حالت، موفقیتِ دفاع به پارامترهای مختلفی بستگی دارد؛ ازجمله شدت تهدید و نیز آمادگی ذهنی و فیزیکیِ مدافع.
دفاع بدون سلاح
هنرهای رزمی شامل تکنیک‌هایی برای دفاع از خود هستند. برخی از سبک‌های رزمی در وهلهٔ اول به‌منظور دفاع شخصی تمرین می‌شوند و برخی دیگر ورزش‌های رزمی یا مبارزه‌ای هستند که تکنیک‌های آنها برای دفاع شخصی نیز مؤثر است. برخی از باشگاه‌های رزمی، به‌منظور کاربردی‌تر شدن دفاع شخصی، ترکیبی از تکنیک‌های رشته‌های مختلف رزمی را تمرین می‌کنند و همچنین تمرینات خود را با توجه به سبک زندگی، شغل، سن، جنسیت و توانایی‌های فیزیکی و ذهنیِ هر شخص، اختصاصی می‌کنند
دفاع با استفاده از سلاح
طیف گسترده‌ای از سلاح‌ها می‌تواند برای دفاع، با توجه به نوع تهاجم، نوع تکنیک و… مورد استفاده قرار گیرد که مناسب‌ترین آن، با توجه به نوع شرایط مختلف، متغیر است.
در بسیاری از موارد نیز استفاده از سلاح منع قانونی دارد؛ برای مثال، استفاده از سلاح گرم در اکثر کشورها ممنوع و غیرقانونی است، ولی باز به‌طور پنهانی از این سلاح‌ها استفاده می‌شود. سلاح‌های سردِ دیگری مانند انواع چاقو، باتون، افشانه فلفل و شوکِر (دستگاه شوک‌دهنده) وجود دارد که در برخی موارد، استفاده و حمل آنها منوط به اخذ مجوزهای مربوطه است.
توصیه می‌شود تکنیک‌های دفاع شخصی تحت رفتارهای تهدیدآمیز و خشونت سیستماتیک در کلاس‌های دفاع شخصی آموخته شود. آموزش دفاع شخصی در رشته‌های گوناگون در سراسر جهان گسترده شده‌است و بسیاری از مدرسان هنرهای رزمی نیز کلاس‌های دفاع شخصیِ مختلفی را برگزار می‌کنند.
درحالی‌که تمام آموزش‌های هنرهای رزمی را می‌توان استدلالی نسبت به برخی از برنامه‌های کاربردی برای دفاع شخصی دانست، دوره‌های دفاع شخصیِ مختلفی که با توجه به رخدادهای واقعیِ بهینه‌سازی به بازار عرضه شده‌است. با توجه به وجود ورزش‌های مناسب، تعدادی زیرشاخه‌های متنوع اختصاصی (برای مثال، دفاع در برابر اقدام به تجاوز برای زنان، دفاع از خود برای کودکان و نوجوانان) نیز وجود دارد.
سیستم‌های قابل توجهِ تدریس دفاع شخصی عبارت‌اند از:
• سیستم‌های غیرنظامیِ مدرن ارتشی، مانند سیتما، کراوماگا، دیفندو
• سیستم‌های فراگیر دفاع شخصی، مانند وینگ چون کونگ فو، آیکیدو، جوجیتسوی آلمانی، جودو
• سیستم‌های دفاع در برابر اقدام به تجاوز برای زنان
• سیستم‌های دفاع شخصی براساس واقعیت، مانند
• می‌توان از ورزش‌های براساس سیستم دفاع و حمله، مانند وینگ چون کونگ فو، کیک‌بوکسینگ، ساندا ،موای تای، بوکس، ساواته، شوت بوکسینگ ، جودو، جوجیتسو برزیلی، سامبو، هنرهای رزمی ترکیبی و کشتی به‌عنوان دفاع شخصی اقتباس کرد.
• سیستم‌های سنتیِ دفاعیِ غیرمسلحانه، مانند کاراته، تکواندو، هاپکیدو، پنچاک سیلات ، کیوکوشین-دفاع شخصیIKSO. این سبک‌ها همچنین می‌توانند شامل رقابت باشند.
• سیستم‌های سنتیِ دفاعیِ مسلحانه، مانند اسکرما/ آرنیس/ کالی، که شامل دفاع‌های غیرمسلحانه هم می‌شوند.
مهندسی دفاع شخصی چیست؟
آموزشهای دفاع شخصی باید ساده وکوتاه مدت بوده وهدف آن بیشترآموزش برای فراگیران مبتدی باشد دوره باید کوتاه باشدوفراگیران را در زمینه‌‌‌ دفاع شخصی، بدون داشتن سلاح درکوتاه ترین زمان ممکن آموزش ببینند.همچنین دوره دفاع شخصی باید ساده باشد زیرا فراگیر تاکتیکهای پیچیده مستلزم زمان طولانی تری بوده وبه هنگام فشار روحی اجرای آنها مشکل تر خواهد بود.
یادگیری استفاده از مهارت های دفاع شخصی برای زنده ماندن در یک خطر بالقوه مرگبار، بخصوص زمانی که هرگز آن را تجربه نکرده اید می تواند بسیار مهم باشد. مهم نیست که چقدر تجربه در ورزش های رزمی دارید، آن را نمی توان با زمانی مقایسه کرد که در شرایطی واقعا خطرناک گیر افتاده اید و زندگی تان در خطر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *