تمرینات و تکنیک های هنرهای رزمی

توضیحات برنامه

در این برنامه با استفاده از فیلم های آموزشی، علاوه بر معرفی برخی از هنرهای رزمی، به آموزش بعضی از فنون و تکنیک های ورزش هایی مانند تاجیتسو، هاپکیدو، کیوکوشین،جوجیتسو، موی تای و کاراته پرداخته شده است.

از سایر محصولات آموزشی ورزش های رزمی دیدن فرمایید.

مطالب بیشتر

هنرهای رزمی به سیستم‌ها و سنت‌های مدونی از تکنیک‌ها و فنون مبارزه‌ای گفته می‌شود که با انگیزه‌ها و دلایل متفاوتی تمرین می‌شوند؛ برای دفاع شخصی، رقابت در مسابقات، سلامتی بدنی و تناسب اندام، سرگرمی و تفریح و همچنین رشد و تعالی ذهنی، جسمی و معنوی. از پرکاربردترین سبک‌های رزمی می‌توان به ساندا، جوجیتسو برزیلی، هاپکیدو، کیوکوشین ، انشین (از سبک های کاراته) و جودو نام برد. اصطلاح هنرهای رزمی بیشتر به رشته‌های رزمی شرق آسیا مانند ووشو، کاراته، تکواندو اشاره دارد، اما رشته‌های غربی همچون بوکس، ساواته، پانکریشن و انواع کشتی نیز در مجموعهٔ هنرهای رزمی قرار داده می‌شوند.
امروزه برخی مهارت‌های مبارزه با سلاح همچون کِندو (شمشیرزنی ژاپنی) و کیودو (تیراندازی با کمان ژاپنی) به عنوان یک رشتهٔ ورزشی تمرین می‌شوند و رشته‌های بدون سلاحی همچون کاراته، جودو، تکواندو، موای تای، ساندا، کیک بوکسینگ و جوجیتسو نیز به عنوان روش‌های دفاع شخصی تمرین می‌شوند. هنرهای رزمی ووشو یا کونگ‌فو، آیکیدو و هاپکیدو هم به عنوان هنرهای رزمی بی سلاح و مسلح تمرین می‌شوند. همچنین شکل‌های ساده شده‌ای از تای‌چی‌چوان، نوعی از ووشوی چینی، که از ماهیت رزمی خود خارج شده، به‌طور گسترده‌ای برای حفظ سلامتی تمرین می‌شوند. رشته ووشو یا کونگ فوی چینی تنها رشته‌ای است که در تمام مجموعه‌های ورزش‌های رزمی دسته‌بندی می‌شود.
از دیرباز تا کنون هنرهای رزمی بسیاری در اقوام و فرهنگ‌های مختلف جهان وجود داشته‌است که برخی از آنان در طی دوران‌ها و هجوم اقوام مختلف به آن سرزمین‌ها و در گذر تاریخ سبب نابودی کلی و فراموشی آن هنرهای رزمی در جهان گردیده‌است.
اما در یک برنامه و هدف جامع می‌توان به‌طور خلاصه دشوارترین و علمی‌ترین و پرکاربردترین و فلسفی‌ترین ورزش‌ها و هنرهای رزمی را به ترتیب زیر دسته بدنی نمود:
1. جودو و سبک‌های نظیر آن (جوجیتسو، هاپکیدو، آیکیدو و…)
2. ووشو یا کونگ‌فوی چینی
3. بوکس
4. موی تای
5. کاراته
6. کیک‌بوکسینگ
7. کشتی
8. تکواندو
9. سایر سبک‌ها (کونگ‌فو توآ و کونگ‌فو توتایما و …)
رشته ورزشی ام ام ای برگرفته شده از تمام این سبک‌هاست. برخی رشته‌ها مانند کراو ماگو و کاپروآ به دلیل علمی نبودن و خطری بودن جزو رشته‌های رسمی فدراسیون جهانی ورزش‌های رزمی به حساب نمی‌آیند و جزو دسته‌های بالا قرار نمی‌گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *